Socha pro Plzeň

(realizace v rámci projektu Město jako výstava, kurátor: Rostislav Koryčánek)

V dubnu 2015 byl z plzeňského DEPA v rámci výstavy Město jako výstava vypraven objekt s názvem „Socha pro Plzeň“ trojice autorů Matěje Al-Aliho, Petra Duba a Tomáše Moravce do německého Regensburgu. Místo bylo náhodně vybráno ze sítě partnerských měst Plzně za přítomnosti veřejnosti. Záměrem zahájené diplomatické mise bylo nalezení anonymní výstavní organizace, jež by umožnila bezprostřední hostování Sochy pro Plzeň ve vlastních výstavních prostorách.

Socha se pro nás stala metaforou k tématu výstavy hledající nové způsoby využití městského prostoru a symbolem testování autenticity mezilidské komunikace nezatížené byrokratickým aparátem v rámci oficiálních partnerských vztahů dvou mezinárodních partnerů. Pokusili jsme se vyjádřit přesvědčení, že nic jako univerzální socha pro veřejný prostor neexistuje a rozpoutat na dané téma diskuzi různých zainteresovaných stran včetně neodborné veřejnosti a politické reprezentace.

Po šesti měsících hostování objektu v Historiches Museu Regensburg byla socha navrácena do majetku města Plzně. Zatímco v Regensburgu našla své místo během několika hodin, její plzeňský zůstává po ukončení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 – překvapivě nejasný.