Depo Zličín (DK ARCHITEKTI)

Spolupráce: Studio DK ARCHITEKTI
Tým: David Kudla, Filip Malý, Andrea Fabiánová + Petr Dub
Lokace: Praha, Česká republika
Investor: Prague Public Transit Company
Vyzvaná soutěž.

Umělecká intervence CASPS LOCK pracuje se dvěma hlavními principy – barevnou expresí a typografickou hrou. Návrh ctí tradici historicky výrazných stanic pražského metra (Malostranská, Staroměstská, ad.) vizuálně založených na puristickém designu a přesto nadčasovém genius loci. CASPS LOCK usiluje o to, být výrazným indexem umožňujícím novou kvalitu v zástavbě bez výrazné sociální identity a současně nebýt invazivním vůči dominantní funkci stanice.

První koncepční hodnotu představuje práce s písmenem „Z,“ typograficky harmonický znakem. „Z“ lze číst jako signaturu literárního kordu šlechtického kavalíra Zorra, modernisticky prořízlé plátno Lucia Fontany nebo docela současně jako graffiti tag zličínských puberťáků. „Z“ je signálem pro okolo projíždějící: „Míjíte stanici metra.“ Pro vystupující znakem domova, i místem, kde si je možné dát rande na cestě do centra. Doba je ovšem nesmlouvavě rychlá, technická a plná zkratek. Pokud si domlouváte SMS kafe na D.ZLIČÍN, může se vám snadno stát, že vaše klávesnice napíše: D.ZLI49N!

Text po výtvarně-grafické stránce rozvíjí práci se základní žlutou barvou, která je sama o sobě nejen výraznou, ale i identifikačním znakem trasy B. Valéry žluté se přenášejí do velkorysých, čistě geometricky pojatých světlíků využívajících přirozené světlo jako esenciální optickou a sochařskou kvalitu řešeného prostoru. Elementární kruhové tvary změkčují pravoúhlou konstrukci stanice, zatímco jejich natočení maximalizuje efekt proměnlivě dopadajícího světla během dne. Večer roli impresária přebírá světlo umělé, akcentující teplé tóny žluté v kontrastu se studenými odstíny betonu.

Návrh CAPS LOCK – D.ZLI49N je minimalistickou reflexí současnosti zrcadlící její společenskou dynamiku, s ní spojenou ekologickou urgenci skrze nenákladnost zvoleného uměleckého přístupu a úskalí naší soudobé komunikace.